Gå til innhold
  • Bli medlem
  • 0

Spørsmål

Skrevet

Hei 

 

Jeg er ny, og ønsker å etablere et system hjemme for kontroll primært av lys, men på sikt kan det være ønskelig å kontrollere mere, som f.eks varme og etablere noe alarmsystem. 

Jeg ser for meg å benytte z-wave elementer, men aner ikke hva jeg skal ende opp på av hub-løsning. 

Jeg har en kompis som går veldig varm for Raspberry + Symcon, som han mener er veldig fleksibel osv. Samtidig ser jeg jo andre HUBer som er mer "plug and play", f.eks Samsung Smartthing eller Futurehome, som ser ut til å være veldig enkle å benytte. Ser gjerne også at det er støtte for IFTTT. 

 

Jeg er litt "lost in the jungle", uten noe særlig kompetanse, preferanser, eller referanser :)

 

Noen som har lyst å gi noen GODE tips? Skjønner at jeg spør om noe som kan være basert på mange faktorer men... litt info? 

 

mvh, 

Rune

 

Anbefalte innlegg

  • 0
Skrevet
  Actibus skrev (På 3.9.2018 den 13.17):

Du kan lage så mange GUI som du vil og sende til forskjellige devicer, eller samme til alle.

Du kan også har flere GUI på samme enhet, men må velge hvilken du skal bruke i innstillingene i appen på hver enhet.

Siste vet jeg ikke, har ingen iOS enheter

 

Ekspander  

 

Takk for svar. Dette var veldig avklarende. 

 

Kanskje helt til slutt et par spm til :)

 

- lisensen er forholdsvis dyr, - er det noe å hente på priser hos HS? 

- hvilken controller kjører dere? noe man må tenke på? 
- må man velge en av de hometrollerne, eller kan man kjøre på annet utstyr? antar man kan kjøre på egen PI3 f.eks eller windows maskin? Noen anbefalinger? 

 

Rune

 

  • 0
Skrevet

De har 50% avslag på software flere ganger i året, iallefall black november (hele november vel) og stort sett også i mai. 

Noen har fått 50% bare ved å sende de en mail og spørre. 

 

Jeg kjører det på en 8 år gammel windows pc, men har bestilt meg noen nye deler nå, siden den bruker endel unødvendig strøm ifht dagens hardware og at den jo faktisk begynner å bli gammel. 

 

Liker bruke windows siden det er kjent territorium for meg, er vel også noen plugins som ikke virker på Linux? 

 

Har ingen erfaring med HS sine egne HW løsninger. 

 

  • 0
Skrevet

Joda Fibaro virker de, er vel mer at Fibaro (og Qubino) er europeiske merker og ikke noe utbredt i USA (hvis de har US modeller i det hele tatt? ). 

 

  • 0
Skrevet

Ser de har listet opp en Fibaro under en av sensorene iallefall. 

Jeg bruker både dimmer2, wallplug og relay iallefall. 

Er jo blitt endel produsenter av z-wave, så kanskje ikke rart de ikke kan liste opp alle. 

 

 

 

  • 0
Skrevet
  Actibus skrev (På 3.9.2018 den 18.28):

Ser de har listet opp en Fibaro under en av sensorene iallefall. 

Jeg bruker både dimmer2, wallplug og relay iallefall. 

Er jo blitt endel produsenter av z-wave, så kanskje ikke rart de ikke kan liste opp alle. 

 

 

 

Ekspander  

 

Vil tenke meg de bruker kode fra openzwave og alt som støttes der støttes nok av HS. Vil regne med det ikke er noen problemer med noe zwave-utstyr kjøpt i Norge (bare ikke kjøp zwave-ustyr i USA da de bruker annen frekvens). Fibaro, NeoCool, iTerm etc fungerer fint med HS

  • 0
Skrevet

Ellers kan du kjøpe en del zwave hos elektroimportøren (f.eks fibaro). På ebay finner du neocool som er kopier av fibaro. Kjøper du der, sjekk merket - de billigste er normalt sett kopier, men de av neocool-merket koster litt mer på ebay, men er av bedre kvalitet. 

  • Like 1
  • 0
Skrevet
  ZoRaC skrev (På 3.9.2018 den 18.50):

 

Tja, UZB1 er vel minst like mye brukt (og billigere)...

Ekspander  

 

Ja, det er vel et annet alternativ. Tenkte bare på en USB-dongle jeg kjente til, som jeg vet fungerer (den har jo batteri etc).

  • 0
Skrevet
  Moskus skrev (På 4.9.2018 den 9.17):

UZB1 har mulighet for både backup OG restore direkte fra HomeSeer. Bare det er grunn nok til å gå for UZB1 istedenfor Z-stick. :) 

Ekspander  

 

Aeon har vel også back og restore på Windows. Tror ikke det er så ekstrem forskjell på fem. Kanskje uzb1 har noen flere innebygget funksjoner i ha, mens aeon hard batteri slik de en kan kjøre i flere dager. 

 

Hvis noen har stabilitet og kompibalitet sammenligning hadde det vært mer interessant

 

  • 0
Skrevet
  aleks skrev (På 6.9.2018 den 6.39):

Aeon har vel også back og restore på Windows

Ekspander  

 

Ja, da må du stoppe HomeSeer, starte verktøyet til Aeon, kjøre backup og starte HS igjen. Og kjører du HS på Linux må du også ta med deg pinnen til en Windows-maskin.

Når tok dere som har Aeon sist en slik backup? Jeg har UZB1, hver gang jeg legger til/fjerner en node så tar HS backup av den for meg og legger backupfila i HS-mappa (som tas backup av hver natt). :) 

 

  aleks skrev (På 6.9.2018 den 6.39):

Kanskje uzb1 har noen flere innebygget funksjoner i ha, mens aeon hard batteri slik de en kan kjøre i flere dager. 

Ekspander  

 

Jeg har aldri måttet flytte UZB1 nærmere en node for å få den inkludert (og på f.eks dørlåser er visst ikke det mulig, den må være tilkoblet serveren). Så jeg ser ikke noen fordel med batteriet. :)  Aeon koster vel ca dobbelt så mye som UZB1(?). UZB1 er så billig at jeg har nå bestilt meg en til, bare for å ha liggende i reserve om den jeg bruker skulle ryke... :P 

 

Litt mer sammenligninger:

https://forums.homeseer.com/forum/homeseer-products-services/system-software-controllers/migrating-to-homeseer/102125-aeotec-z-stick-gen-5-or-z-wave-me-uzb1-stick

https://community.openhab.org/t/aeon-z-stick-gen-5-or-uzb-z-wave-me/11227

 

  • 0
Skrevet (endret)

Stort sett eneste fordelen med Aeotec z-stick over uzb1 er at man kan oppdatere firmware på Aeotec utstyret man har, for det krever vel enda z stick? Både Aeotec og Fibaro er sære der. For en som har 90% Aeotec er det greit å ha mulighet til :P Rekkevidden på den er også blant de bedre.

Jeg tar den ut og tar backup hver gang jeg legger til nye enheter bare som ikke er så veldig ofte. Backup av selve zwave config filen blir tatt hver kveld. 

Endret av Dennis87
  • 0
Skrevet (endret)
  Kubegutt skrev (På 3.9.2018 den 18.47):

Noen anbefalte steder å kjøpe Z-Wave Interface? Her i Norge? Hva er de beste butikkene for z-wave utstyr? 

Ekspander  

Ebay er nevnt, og kan istemme der når det kommer til batteridrevne enheter. Ville aldri ha kjøpt et 220V produkt av "neocool" el.l. Tror ikke jeg sover så godt da :) Uansett hvor mange "CE" klistremerker de har klart å få på plass :)

Har selv stort sett bare billige magnetsensorer og bevegelsessensorer, med unntak av ting jeg har kjøpt brukt på Finn. Fibaro er førstevalg når det kommer til dimmer her, og når det kun er behov for av/på (utelys etc.) har jeg kjøpt aeotech, siden de er en del billigere.

 

Så må jeg avslutte med å (igjen) skryte av Popp sine røykvarslere, som også dro igang disco-lys i hele huset når de slår ut på alarm :) (Også ved å holde test-knappen inne en stund.)
De varsler hverandre, så går en uler alle. Har også lagt inn oversikt over de, med tilhørende status-melding på HSTOUCH skjermene, slik at det kan slås opp der hvor alarmen har startet. (Og også slå av alarmen, da jeg har opplevd at den ikke slo seg av.. og hele huset ulet og blinket) :D 

I fare for å høres ut som jeg selger disse.. men de kan også brukes som sirene, til f.eks en innbruddsalarm bestående av z-wave komponenter, eller andre bruksområder der det ønskes alarm. (Vannlekasje f.eks.)

Endret av Andreaz
  • 0
Skrevet
  Dennis87 skrev (På 6.9.2018 den 7.45):

Stort sett eneste fordelen med Aeotec z-stick over uzb1 er at man kan oppdatere firmware på Aeotec utstyret man har, for det krever vel enda z stick? Både Aeotec og Fibaro er sære der. For en som har 90% Aeotec er det greit å ha mulighet til :P

Ekspander  

Man kan også bruke UZB1 til å oppgradere firmware på Aeotec enheter. 

  • Like 1
  • Confused 1

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Svar på spørsmålet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Vi har plassert informasjonskapsler/cookies på din enhet for å gjøre denne siden bedre. Du kan justere dine innstillinger for informasjonskapsler, ellers vil vi anta at dette er ok for deg.